Yetersiz Uykunun Vücuda Zararları

Uykumuzu alamazsak vücudumuzda neler meydana gelir? Beyine yeterli ölçüde besinin tüketildiğini söyleyen leptin hormonu, uykusuzluk durumu yaşayanlarda en düşük seviyedeyken, iştah açan ghrelin hormonu en yüksek seviyelere ulaşmaktadır. Uyku sorunu yaşandığında metabolizma yavaşlıyor. Egzersiz yapmanızı artırıp alınan kalori miktarını azaltmayınca bu yavaşlama bir sene içinde dört kiloya kadar kilo artışına yol açabiliyor.

uykusuz_2131971745177aac9c05a2

Günlük altı saatten az uyuyanlarda kalp damar hastalıkları ve felç riskinin daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Uykusuz kalmak tansiyon hastalarında kan basıncının yüksek olmasına yol açabiliyor. Yetersiz uyku atar damarların kireçlenip kalp krizi ile bağlantılı etkilerin artmasına yol açıyor. Lakin günlük 10 saatten uyuyan kadınlarda kalp krizi oranının daha fazla olduğu da görülmüştür. Yeteri kadar uyuyamadığınızda vücudunuz direncini kaybetmeye ve güçsüzleşmeye başlıyor. Araştırmalar iki hafta tekrarlanmış günlük 7 saatten daha az uyuyan kişilerin daha çabuk hastalandığını gösteriyor. Araştırmalarda elde edilen bilgiye göre yetersiz uykunun iltihaplanma ve bağışıklık sistemine etkide bulunduğunu ve bu faktörlerle diyabet gibi hastalıklar arasında bir bağlantı kurulabileceği söyleniliyor.

hastalik-

Bir başka araştırmada yetersiz uyuyan 700den fazla kişide genlerinde değişim gözlendiği belirtiliyor. Bu genleri her biri protein yapımı için talimat içeren genler olduklarından, az uyku sebebiyle daha aktif hale gelerek daha çok protein üretmeye böylece vücudun kimyasını değiştirmeye başladıkları görülüyor. Ayrıca vücudun doğal düzeninin bozulduğu gibi gün içerisindeki aktivitelerine bağlı şekilde doğal olarak büyüyüp küçülen bazı genlerde bu işlevin yetersiz uyku nedeniyle köreldiği gözlemlenmiştir. Yetersiz uyku hafızanızı da zayıflatıyor kısa dönem hafızayı kullanmak güçleşiyor. Karar verme ve problem çözme gibi zihin süreçlerini de etkiliyor. Uyku sırasında beyine yeni öğrenme ve hafıza rotaları işleniyor ve bu rotaların iyi şekilde çalışması için yeterli miktarda uyku gerekiyor.

unutkanlk-

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

uykusuzluk, yetersiz uyku, uyku sorunu, yetersiz uykunun zararları, yetersiz uykunun etkileri, uykunun önemi, uykusuzluk için ne yapmalı, yetersiz uyku obezite