Tatlandırıcılar ile Gelen Tehlike!

Diyet sırasında bazı ürünlerin kullanımı ile ilgili hatalara düşebiliyor ya da aşırıya kaçabiliyoruz. Bunlardan ilk akla gelen ürün ise, tatlandırıcılar. Hayatımızda o kadar çok yer edindi ki bu ek takviyeler insanlar artık her durum için bunu kullanır hale geldi. Ama herkesin kafasında aynı soru acaba tatlandırıcılar sağlıklı mı ya da kilo aldırır mı?

Araştırmalarda yapılan verilerde ortalama bir Amerikalının yılda 15 kg tatlandırıcı kullandığını görüyoruz. Yeni yayımlanan bir araştırma tatlandırıcıların yemek borusunda midede yer alan tat alıcıları etkilediğini göstermiştir. Bu etki sonucu beden enerjisinde bir öngörü gelişmekte ve pankreas insülin salgılamaktadır.

İnsülin şekeri dengeleyen hormon olmasının yanı sıra vücut yağının birikimine yol açar. Aynı zaman diliminde beynimizdeki tokluk merkezine kimyasal sinyaller gider ve beynimizin kafası karışır ve aslında gerçekten kalorinin gelip gelmediğini anlayamaz, sonuçta kendinizi daha aç ve daha az doymuş hissedersiniz. Bu da kilo almanıza neden olur. Kendimizi kısa süreli de olsa kandırabiliriz fakat beynimiz buna inanmayacaktır.

obezite-nedir

Bunların ilk keşfedilme sebebi şeker hastalarının tatlı gıdalar yemelerini sağlamaktı. Fakat günümüzde tüm toplum olarak kullanılıyor. Yapay tatlandırıcıların daha fazla yeme dürtüsüne yol açmalarından dolayı kilo alabilirsiniz ve bu aldığınız kilolar da şeker hastalığına neden olabilir.

obezite

Sizde sağlığınız ölçüsünde hareket etmek istiyorsanız, bu tip yapay takviyelerden uzak durun ve kilo vermek için de sağlıklı bir diyete başlayın.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

Tatlandırıcılar, tatlandırıcıların zararları, tatlandırıcının yararları, tatlandırıcı markaları, kilo aldıran nedenler, tatlandırıcı kilo aldırır mı, diyet kuralları, sağlıklı kilo vermek, zayıflama önerileri, zayıflatan diyetler, karpuz diyeti, kısa süreli diyet, dukan diyeti