Sonbaharda Kilo Kontrolü

Vücudumuz mevsim normallerinin altında ilerleyen soğuk havalarda tepkisel olarak yağlanmaktadır. Yağ tabakasının ısı yalıtımı işlevi istenmeyen kilolara neden olmasını istemiyorsanız önerilerimize göz atıp uygulamanızı tavsiye ederiz. Arındırıcı bitki çayları tüketin. Sabah adaçayı ile güne başlayıp gün içinde meyan kökü, tarçın, limon dilimlerini yarım litre suda 5 dakika kaynatıp öğle ve akşam yemeklerinden önce için. Tüketeceğiniz besinleri baharatlarla tatlandırın, vücudu ısıtın. Özellikle pul biber, tane karabiber, zerdeçal, zencefil ve kekik kullanmaya özen gösterin.

bitki-caylari

Kivi, bal kabağı, goji berry, turunçgiller, pancar, mor lahana, ıspanak, nar, havuç, elma, ceviz, kuru incir gibi besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin. Lakin unutmayın ki faydalı olan her şeyinde tadında bırakılması önemlidir. Bu besinlerin vücudumuzda başarılı bir şekilde kullanılması için ise günde 2 litre su tüketebilirsiniz. İklime bağlı olarak gaz ve bağırsak tembelliği yaşayabilirsiniz. Bağırsakların aktif çalışmalarını devam ettirebilmesi için posa alımı, hareket ve su alımı 3 önemli olmazsa olmaz kuraldır. Bundan dolayı sindirim enzimleri ve bağırsak hareketlerimizin devamlılığı için günlük sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra her gün düzenli bir şekilde 30 dakika yürümeli kış sebze ve meyvelerinden yeterli miktarda tüketmelisiniz. Bunun için günlük 2 porsiyon meyve tüketebildiğinde öğünde de söğüş, salata veya sebze yemeği yemelisiniz.

su

Gün aşırı ya da yapabiliyorsanız ritme girmeden nabzı şaşırtan yürüyüşler yapabilirsiniz. Hızlı, yavaş yürüyün, zıplayın, koşun tekrar yürüyün, tekrar koşun değişen hareketleri değişen sürelerde yaparak kaotik egzersiz yapın. Metabolizmayı hızlandıran buna ek olarak yağ yakımını artıran bu yöntemle eğlenerek form bulabilirsiniz. Soğuk havalarda artan atıştırmalık hissini daha çok şekersiz pişmiş kompostolar, yağsız patlamış mısırlar, kereviz sapları, domatesler ile bastırmaya gayret gösterin. Az az sık sık doğru beslenen vücut çok da fazla atıştırma isteğinde bulunmayacaktır.

man_woman_jogging

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kilo, kilo kontrolü, formda kalmak, zayıflama, beslenme, mevsim değişikliği, bitki çayları tüketimi nasıl olmalıdır, sıvı tüketimi nasıl olmalı, yürüyüş yapmak