Saç Kıran Nedir?

Adeta bir aksesuarımız haline gelen saçlarımız özellikle bayanların yakından ilgilendikleri ilgi alanlarından biri olmuştur. Saç bakımı konusunda erkeklere nazaran daha hassas davranan bayanlar bu nedenle belirli aralıklar ile saç bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemişlerdir. Bu nedenle kimi bayanlar saç bakımlarını evde kimi bayanlar ise güzellik salonlarında yapmayı tercih etmişlerdir. Ancak bayanların dışında zaman zaman erkeklerde saç bakımlarını yaptırmaktan geri kalmamışlardır.

Özellikle toplumda sıkça rastladığımız ve daha çok erkeklerde oluşan saç sorunlarından biride saç kıran olmuştur. Halk dilinde saç kıran olarak bilinen bu durum saç derisinde belirli bölgede saç dökülmesinin yaşanması ve bir süre bu bölgede saç çıkmaması durumudur. Genellikle bozuk para büyüklüğünde olan ve özellikle saç derisi üzerinde görülen bu durumun nedenleri kesin bir sonuca bağlanmadığı için uzmanlar tarafından stres kaynaklı olduğu söylenmiştir.

Genellikle yoğun strese maruz kalan, uzun süre stresli dönem geçiren ve stresli ortamda çalışan kişilerde görülen bu durum nedeniyle saç kıranın temel nedenlerinden birinin stres olduğu söylenmiştir. Ancak kalıcı olmayan bu saç problemi geçici olarak belirli bir süre sonra kendiliğinden düzelen sağlık sorunlarından biridir. Fakat her sağlık probleminde olduğu gibi saç kıranın teşhisinin yapılması ve gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için doktorunuza danışmanız daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Sadece saç bölgesinde oluşmayan saç kıran özellikle erkeklerde sakal bölgesinde de sıkça görülen problemlerden biridir. Yine aynı şekilde belirli büyüklükteki alanda sakalın dökülmesi ve uzun bir süre kıl çıkmamasına sakal kıran adı verilmektedir. Tıpkı saç kıranda olduğu gibi stres kaynaklı olduğu düşünülen sakal kıran gerekli önlemlerin alınmaması ve bazı tedavi yöntemlerinin uygulanmaması durumunda ciddi saç ya da sakal kayıplarının oluşarak sonucunda köselik sorunu ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle başta vücut sağlığı daha sonra saç sağlığı için hem beslenmenize dikkat etmenizde hem de stresten uzak durmanızda fayda vardır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç kıran, saç kıran nedir, saç kıran nasıl geçer, saç kıran neden oluşur, saç kıran tedavisi, saç kıran nedenleri, sakal kıran, sakal kıran nedir, sakal kıran neden olur, sakal kıran nasıl geçer, stres, saç dökülmesi, sakal dökülmesi, saç dökülmesi nasıl geçer, sakal dökülmesi nasıl geçer