Omega Yağları Alerjiyi Önlüyormuş

Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili ve balıkçılık ile oldukça ilgilenen bir ülke olmasına rağmen ne yazık ki çok fazla balık yeme eğilimi olan bir ülke değil. Balık tüketmenin ne kadar faydalı olduğu konusunda henüz bilinçlenmemiş olsak da Omega 3’ün ne kadar faydalı bir değer olduğunun hepimiz farkındayız.

Vücudumuz için gerekli vitamin ve mineraller açısından zengin olan balığın içerisinde, omega 3 yağ asitleri başta olmak üzere çinko, selenyum, A ve D vitaminleri, iyot oldukça fazladır. Başta hamile ve çocukların haftada en az 1 kez tüketilmesi tavsiye edilirken balık ile beslenen balıklardan ziyade özellikle yosun ve ve diğer bitkilerle beslenen balıkları tercih etmeniz balıktan,  daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.  

Fatih Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyatetik Uzmanı Sinem Demirci, başlıca sağlıklı besin kaynaklarının yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı balıklar olduğunu söyleyerek omega 3’ün trigliserid ve kolestrol seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca cilt üzerinde olumlu etkiler gösteren omega yağlarının vücudun enfeksiyonlarla savaştığını, alerjilerin önlenmesine yardımcı olduğunu bildirdi. Bunun dışında beyin ve retina dokularının yapımında rol oynayan omega yağlarının, kalp hastalığı riskini azalltığını ve kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olduğunu da ekledi.

Hangi Balık Daha Faydalı?

Balık tüketenlerin, özellikle hamilelerin merak ettikleri konulardan biridir hangi balığın daha faydalı olacağı sorusu. Birçok kaynağa göre tüm balık cinslerinin faydalı olduğu fakat omega 3 yağları açısından zengin olan balık cinslerinin başında tuna, somon ve yayın balığı olduğu söylenmektedir. Unutmayın haftada en az 1 kez tüketeceğiniz balığın vücudunuza birden fazla getireceği olumlu etkiyi düşünerek balık tüketimine daha fazla dikkat etmelisiniz.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

balık, balığın etkileri, omega 3, omega 3 yağı, hamileler, hamilelikte balık yemek, hangi balık, somon balığı, tuna balığı, yayın balığı, cilt, balık ve cilt, balık ve alerji, vitamin, mineral, çinko,tuz