Kozalak Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir?

Kozalak

Kozalak Nedir?

Kozalak herkesin günlük yaşantısında görebileceği ve bildiği bir bitkidir. Çam ağaçlarında yetişir. Çoğu insan kozalağın ne işe yaradığını bilmez. Bazı insanlar kozalakları süs eşyası olarak kullanıyor. Bazıları da kozalaktan yapılabilir olan sağlık ürünleri için kullanıyor. Tabii ki çoğu insan kozalağın ne olduğunu bilir fakat faydalarını bilmez. Biz de bu gün sizler için kozalağın insan sağlığına olan faydalarından bahsedeceğiz.

Kozalak

Kozalak Nerede Yetişir? 

Kozalak herkesin bildiği gibi çam ağacında yetişir. Bu nedenle kozalak nerede yetişir demekten çok çam ağacı nerede yetişir diye sormamız daha mantıklı olacaktır. Öncelikle çam ağacı dünyanın neredeyse her yerinde büyüyebilen bir ağaçtır. Ama genellikle bölgesel olarak bahsetmemiz gerekirse Dünya’da Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir.  İtalya Girit, İspanya ve Portekiz’de de sıkça görülür. Ülkemizde adı en çok bilinen Antalya, Aydın Kahramanmaraş ve Muğla gibi yerlerde çok sık bulunmaktadır.

Kozalak

Kozalak Ne İşe Yarar?

Kozalak, günlük yaşantımızda bizler için sadece ağaçtan düşen bir bitki gibi gelebilir. Fakat kozalağın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her şeye bir faydası bulunan kozalak yani çam kozalağı olarak da bilinir, sağlığa da oldukça faydalıdır. Bir de çam kozalağının içerisinden çam fıstığı çıkarılır ve yenilebilir. Çam fıstığının kilogram fiyatı oldukça pahalıdır. Fakat insanlar yemeklerde tatlılarda ve daha birçok yerde insanlar çam fıstığını kullanır. Çam fıstığının da sağlığa faydaları vardır.

Kozalak

Kozalak Faydaları Nedir? 

Yukarıda kozalağın sağlığa olan faydalarının oldukça fazla olduğuna değinmiştim. Aşağıya sizler için kozalağın faydalarını yazdım. Daha önce hiç duymadığınız ve ilk kez duyacağınız bilgiler öğrenebilirsiniz. İşte kozalağın faydaları;

  • Çam Kozalağı içerisinde bulundurduğu yağlar sayesinde enfeksiyon ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Tam büyümemiş ve henüz yeni yeni yetişmekte olan kozalaklar gastrit ve ülser gibi hastalıklara da fayda sağlamaktadır.
  • Çam Kozalağının mide hastalıklarına olan faydaları oldukça çok ve büyüktür.
  • Çam Kozalağı antioksidan bakımından oldukça zengindir.
  • Çam Kozalağı kanı temizler ve daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • Çam Kozalağı kaynatılıp suyu ile gargara yapıldığı zaman diş eti ve diş eti enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Çam Kozalağı zeytin yağı ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde ciltteki ölü hücreleri yeniler.
  • Çam Kozalağı bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direncinizi arttırır.
  • Çam Kozalağı akciğeri temizler.
  • Çam Kozalağı sinirleri yatıştırır gerginliği alır.

Çam Kozalağı 

Kozalak Zararları Nedir?

Çam Kozalağı sağlığa her ne kadar faydalı olsa da çam kozalağını kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Eğer kozalak suyu yapacaksanız çamın yeşil olması gerekir. Eğer pekmez veya reçel yapacaksanız kozalağın rengi kahverengi olmalıdır. Eğer bu şekilde kullanılmazsa ciddi solunum yolu hastalıklarına ve sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir. Çam Kozalağı da diğer her şey gibi fazla kullanımda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.