Kilo Aldığınızda Uygulamanız Gerekenler

Son zamanlarda gittikçe kilo mu alıyorsunuz? Artık geri dönüşü yok almışsınız bir kere. Ama bu zaman içerinde aldığınız kiloları verebilirsiniz. Kilo aldığınızda panik halinde olursunuz. Hal böyle olunca da bilmeden yanlışlar yapmaya başlarız. İşte kilo aldığınızda kaçınmanız gereken durumlar.
Öğün atlamayın.
Öğün atlamak, kilo verebilmeniz için uzun vadede size yardımcı olmayacaktır. Yapılan araştırmalarda, her birkaç saatte bir azar azar beslenerek kan şekeri değerini dengede tutmak gerektiğini ve böylece bir sonraki öğünde daha fazla aç hissederek aşırı yemek yeme halinden kurtulabileceğinizi göstermektedir.

1_255201215944_34552
Kendinizi üzmeyi kesin.
Aynaya baktığınızda gördüğünüz fazlalıklardan dolayı kendinize şişman gibi benzetmelerle kendinizi üzmeyin. Ya da arkadaşlarınıza kilo aldığınızı söylerken kendinizi küçük görmeyin. Araştırmalara göre kendinize şefkat göstermenizin davranış değişikliğinde daha etkili olduğunu göstermektedir. Kendinizi böyle cezalandırmak ise, daha çok üzülmenize yemeğe yönelmenize sebep olmaktadır. Kilo aldığınızı kabullenin ve bunu değiştirmek için olumlu olmaya bakının.
Kıyafetler için fazla para harcamayın.
Şuan bazı giysilerinizin içine giremiyorsanız hemen alışverişe koşmayın. Şuan ki kilonuzun kalıcı olduğunu düşünerek savurganlık yapmayın. Sadece aynada kendinize baktığınızda sizi rahatlatacak birkaç parça giysi bulundurun. Kendinizi rahat hissetmeniz ve daha iyi yemek seçimi yapma konusunda size yardımcı olur.

buyuk-beden-
Sürekli olarak tartılmayın.
Tartılmayı bir takıntı haline getirmek yaptığınız en büyük hatalardan birisidir. Sağlıklı kilo vermenizin anahtarı, devamlı ve sabırlı olup egzersiz yapıp iyi uyuyarak stresinizi en aza indirgemek olacaktır.
Egzersiz yapmayı abartmayın.
Yavaş, düzenli ve devamlı bir şekilde egzersiz yapmaya başlayın. Aşırı egzersiz tutumunuz sizi daha çok yeme isteğine doğru götürebilir. Bu da kilo almanızdan başka bir işe yaramayacaktır.

923378_550288178355967_1198039566_n
Açlık hissinizi görmezden gelmeyin.
Açlık hissinizi dikkate alın ve vücudunuzu dinleyin. Bu şekilde aşırı yeme isteğinizin önüne geçebilirsiniz. Zararlı besinlere yönelmeden açlığınızı bastırmayı öğrenin.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kilo kontrol, kilo alımı, zayıflama, açlık hissi, egzersizi kurallarına göre uygulayın, sürekli olarak tartılmak kişiyi nasıl etkiler, öğün atlamanın ne gibi zararları vardır