Kalıcı Kilo Nasıl Verilir?

Dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiş olan obezite ile savaşmak için birçok yöntem deneriz. Diyet yada spor yapar hatta bazılarımız cerrahi operasyon bile geçirirler. Hangi yöntem ile olursa olsn bir şekilde ideal kilosuna ulaşanların verdikleri kiloları nasıl kalıcı hale getirebilecekleri sorusu hep akıllarında olur. Başarılı geçen diyetinizin sonucunda bazı önerileri dikkate alarak kalıcı kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Verdiğiniz kiloları tekrar almak istemiyorsanız bu önerileri dikkate almanızda fayda var.

– Öncelikle yaşam tarzınızı, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı beslenmeyi, doğru besinleri tüketmeyi daimi kılmalısınız.

– Diyetiniz bitti, istediğiniz sonuçlara ulaştınız diye eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmemelisiniz.

– Spor ve egzersiz yapmayı bırakmayın. Spor yapmayı sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için şart bilin.

– Düzenli olarak haftalık tartılın ve kilonuzu tarihi ile birlikte nor alın. Örneğin kış aylarında daha fazla kilo alıt-yorsanız bu dönemde beslenmenizi tekrar gözden geçirin ya da yaz aylarında kilo artışı ile karşılaşırsanız daha çok yürüyüş yapmayı deneyin.

– Öğünlerinizi atlamayın. Düzenli aralıklarla günde mutlaka 3 ana, 3 ara öğün tüketmeye özen gösterin.

– Ağırlığınızı, boy uzunluğunuzun karesine bölün ve bu oranın 20-24.9 arasında olmasına özen gösterin.

– Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye çalışın ve gün içerisinde en az 1 porsiyon meyve yemeye çalışın

– Yemeklerde hayvansal yağlar yerine bitkisel sıvı yağları ve zeytinyağını tercih edin. Margarin, kuyruk yağı, içyağı gibi katı yağları kullanmayın.

– Daha çok sıvı tüketmeye özen gösterin ve gün içerisinde en az 2 litre su için. Yalnız meyve suları ya da diğer içecekleri su yerine saymayın.

– Yediklerinizin veya içtiklerinizin tuz ve şeker oranına diyetteymiş gibi dikkat edin. Tuz ve şekeri olabildiğince az tüketein hatta başarabilirseniz tamamen kesin.

–  Yiyeceklerinizi kızarmka yerine haşlama, ızgara ya da fırınlayarak tüketin. Yağlı et, tavuk ve salataları yağsız tüketmeye özen gösterin.

– Hamur işi ve tatlıları kesinlikle yemeyin demiyoruz fakat ölçülü tüketin. İnce bir dilim pasta, yarım kase sütlü tatlı, 2 top dondurma gibi ölçülerde sadece tadını almak için tüketin.

– Gün içerisinde yediklerinizin içtiklerinizin kalorisini hesaplayarak 1500’ün üzerine çıkmayın. Ayrıca market alışverişlerinde mutlaka ürünün etiket kısmından kalori değerine bakarak satına alın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, diyet programları, kilo kontrol, kilo kaybı, ideal kilo, kalıcı kilo vermek, diyet sonrası kilo almamak için ne yapmalı, kilo almamak için nasıl beslenmeli, kiloyu kalıcı hale getirmek, nasıl kalıcı kilo verebilirim, kilomda nasıl kalırım