Kahve kilo aldırır mı?

Toplum olarak çay içmeyi sevdiğimiz kadar aynı zamanda Türk kahvesini içmeyi de çok severiz. Kültürel olarak bir parçamız olan ve tarihi Osmanlılara dayanan kahve bu nedenle Türk kahvesi adını almıştır. Farklı lezzetinin yanı sıra kavrulma anından tüketilmesine kadar kokusu ile bizleri büyüleyen kahve bu nedenle tüketmeyi sevdiğimiz başlıca içecekler arasında yerini almayı başarmıştır. Ancak kahve tüketmeyi seven ve hatta bunu bir kültür haline getiren birçok kişi aynı zamanda kahvenin kilo alma ya da kilo verme üzerinde ki etkilerini merak etmiştir.

Koyu sohbetlerin yanında, yorgunlukları atmada ya da sadece kokusuna hasret kaldığımız için tükettiğimiz kahve aynı zamanda sağlık açısından uzmanlarında sıkça içmemizi önerdiği içeceklerden biri olmuştur. Ancak kahve konusunda kimileri sağlıklı olduğunu iddaa ederken kimileri ise kahvenin sağlıklı olmadığını söylemiştir. Bilinenin aksine yeteri miktarda tüketilen kahvenin şimdiye kadar herhangi bir yan etkisi ya da sağlıksız diyebileceğimiz bir durumu söz konusu olmuştur. Aksine sağlıklı içecekler arasında yer alan kahve, başta sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda mide de hazmın daha kolay olmasına, kalbin ve kalp damarlarının daha sağlıklı çalışmasına, diyebete, tansiyona karşı iyi geldiği birçok uzman taraından söylenmiştir. Bu nedenle doğru bir şekilde tüketilen kahvenin herhangi bir olumsuz yönünü görmeniz neredeyse imkansızdır. Bunun dışında kahve hakkında en çok merak edilen konulardan biride kahvenin kilo almamıza etkisinin olup olmadığı olmuştur. Doğruda kilo almamıza etkisi olmayan kahve bilinenin aksine sindirim sistemini ve metabolizmayı hızlandıracağı için kilo vermenize bile yardımcı olabilecek içeceklerden biridir. Ancak her besinde ve içecekte olduğu gibi kahvede de tüketirken kilo almamız için uymamız gereken kurallar vardır.

Kahve tüketiminden bahsetmeden önce isterseniz  kahvenin sahip olduğu kalori miktarından bahsedelim. 1 fincan sade Türk kahvesi neredeyse yok denilecek kadar az olan sadece 2 kaloriye sahiptir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli husus kahvenin şekersiz olmasıdır.  1 kesme şekerin 20 kalori olduğunu biliriz ve içerisine bir ya da daha fazla şeker atılarak hazırlanmış olan 1 fincan Türk kahvesi kalori olarak çok çok artacak ve kilo almanıza neden olacaktır. Bu nedenle kahvenin kilo alma üzerinde etkisi yoktur ancak şekersiz tüketildiği taktirde.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlık, sağlıklı beslenme, kahve, türk kahvesi, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, türk kahvesinin faydaları, türk kahvesi zararlı mı, kahve içmek, türk kahvesi içmek, sağlıklı içecekler, kahve kaç kalori, türk kahvesi kaç kalori, kahve kilo aldırır mı, kahve kilo yapar mı, türk kahvesi kilo aldırır mı, türk kahvesi kilo yapar mı, sade türk kahvesi kaç kalori, şekerli türk kahvesi kaç kalori, kahve zayıflatır mı, kahve kilo verdirir mi