İstanbul Moda Haftası

Moda dünyası yoğun bir haftayı geride bıraktı. Mercedes Benz Fashion Week İstanbul için bu yıl da yer olarak seçilmiş Antrepo 3, birçok yetenekli tasarımcıların defilelerine sahne oldu.

Hatice Gökçe

MBFWI defilelerinin açılışını, erkek giyimin ilk isimlerinden Hatice Gökçe yaptı. Başarılı modacının “Seyyah” adını verdiği koleksiyonu Evliya Çelebi’den aldığı ilhamla oluşturduğu koleksiyonunda seyahat eden erkeklere uygun bir biçimde rahat formların altını çizmişti. Defilede erkeklerin giydiği iki paçası farklı desenli pantolonlar, parlak derilerin kullanıldığı montlar ve şapkalar ile at figürlerinin yer aldığı aksesuarlar ve kıyafetler dikkat çekti.

Hatice Gokce: Runway - MBFWI Spring/Summer 2015

Deniz Berdan

Ünlü tasarımcı Deniz Berdan MBFWI’da 20. yüzyılın tüketim bağımlılığına baş gösterdiği koleksiyonu ile izleyenlerin beğenisini almayı başardı. Renkli parçaların tercih edildiği defilede kullanılan alışveriş torbaları “Tüketiyorum öyleyse varım”, “Zengin değilsen pazarlık yap” gibi sloganlarla dikkat çekti. Tüketim toplumundaki değişimi vurgulamak için makyaj ve saç tasarımlarını da ilgiyle seçen Deniz Berdan, plastik cerrahi ameliyat çizgilerini taşıyan makyaj ayrıntısı ile istediği mesajı vermiş oldu. Desenlerin ve renklerin bolca kullanıldığı defile dikkat çekiciydi.

Özgür Masur

Her sezon koleksiyonları merakla beklenen Özgür Masur defilesi bu sefer de izleyicileri hayal kırıklığına uğratmadı. Diğer defilelerden farklı olarak Rahmi Koç müzesinde gerçekleştirilen defile, kadın vücudunu yücelten tasarımlar ile geceye damgasını vurdu. Koleksiyonda pastel tonlardaki elbiseler, tiril tiril etekler ve son derece sofistike ayrıntılar bulunuyor.

1413537589mercedes-benz-fashion-week-istanbul-ozgur-masur-2015-ilkbahar-yaz-defilesi-07

Nej

2002’de kurmuş olduğu Nej markası ile moda dünyasında sağlam bir yer edinen Nejla Güvenç, kendine özgü tarzını yansıttığı koleksiyonuna “Sadou” adını vermişti. Japonların geleneksel çay törenlerinden ilham alınarak hazırlanan koleksiyonda rahat çizgiler, sade kıyafetler ve elbette Japon esintileri ortaya çıktı. İnce, konforlu ve doğal görünümlü kumaşların seçildiği koleksiyona basit ama rahat iddialı Japon tarzı damgasını vurmuş oldu.

Hande Çokrak

Moda haftasının en çok bahsedilen defilelerinden biri,  Maid in Love defilesi oldu. Saç, makyaj ve müzik detaylarıyla izleyenleri 80’li yıllara götürmüş oldu. Güzel sürpriz ise podyumda yürüyen mankenlerin birden parendeler atarak ortamı hareketlendirmesiydi.

maid-in-love-2015-ilkbahar-yaz-defilesi-mbfwi

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

moda, moda haftası, defile, hatice gökçe, seyyah kolesksiyonu, deniz berdan, özgür masur, nej, sadou koleksiyonu, hande çokrak, maid in love koleskiyonu, MBFWI