Horlamaya Karşı Bitkisel Çözüm

Horlama; ağız ve burun arkasındaki hava yolunun dar olmasından dolayı oluşan gürültüdür. Küçük dilin arkası, geniz ve damak kendiliğinden daralan bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla beraber titreşerek sese dönüşmektedir. Sadece sosyal bir sorun sanılan horlama aslında bir sağlık sorunudur.

Erişkin insanların %25’inin sürekli horladığı ve horlama problemi yaşayan insanların daha çok şişman erkeklerden oluştuğu tespit edilmiştir. Aşırı horlayan ve uyku apnesi yaşayan kişilerin daha çok kalp-damar hastalarında, tansiyon hastalarında sağlıklı insanlara nazaran daha fazla görülmüştür. Bunun dışında çocuklarda, yaşlılarda da görülen horlamanın aslında nedenleri vardır.

Horlamanın Bazı Nedenleri

– Boğazdaki dokuların bademcik, geniz eti gibi aşırı büyük olması gibi,

– Dil ve boğaz kasları gerginliğinin azalması,

– Yumuşak damak ve küçük dilin uzun olması bu nedenle boğaza doğru hava yolunu daraltması,

– Sinüzit, grip, nezle gibi hastalıklarda oluşan burun tıkanıklığı,

Horlamamak için Ne Yapmalı?

– Uykudan 4 saat önce alkol alınmamalı,

– Yatmadan 3 saat önce ağır yemeklerden sakınmalı,

– Sırtüstü değil yana yatmak tercih edilmelidir,

– Yastığınızı biraz yüksek tutmaya çalışın,

– Horlayan kişiler uykudan önce sakinleştirici, antihistaminik denilen allerji ilaçları almamalı,

– Aşırı yorgunluktan sakınmalı,

– Evde horlamayan insanların daha önce uykuya dalmaları için fırsat vermeleri gibi.

Horlamaya Karşı Bitkisel Çözümler

* 1 bardak suyun içerisine bir tutam adaçayı atarak 1 dakika kaynatın ve 1 dakikada demlemeye bırakın. 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuzu içerisine ilave ederek karıştırın. Soğuduktan sonra damlalığa aldığınız bu karışımı sabah akşam 1’er damla kafanızı geriye yatırarak burnunuza damlatın bu şekilde tıkalı olan burnunuz açılacak ve horlamamanıza neden olacaktır.

* Yarımşar çay kaşığı çörek otu yağı, ozon yağı ve okoliptüs yağlarını karıştırın. Bu karışıma kulak çöpünü batırın ve  burun deliklerinizin içerisine gidebildiği kadar sürün yine aynı şekilde bu tarif burun tıkanıklığı için açıcıdır.

* 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yapraklarını tencereye koyun ve üzerine 1 bardak kaynar su dökün.  Dakika kadar dinlenmesini bekleyin ve süzün. Her gün 3 bardak bu çaydan içebilirsiniz aynı zamanda ısırgan otu doğal idrar söktürücüdür.

Nereden Bulabilirim?

Sizde horlama problemi yaşıyorsanız horlamaya karşı bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Horlama için ve daha fazlasına lokmanhekimsitesi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

horlama, uyku apnesi, kimler horlar, horlama nedenleri, horlama için tedavi yöntemleri, horlamayı önlemenin yolları, horlama için bitkisel çözüm, neden horlarız, horlama nasıl oluşur, horlama hastalık mıdır, horlama nasıl geçer, bitkisel yolla horlamayı engellemek