Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı?

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte grip, nezle gibi bazı enfeksiyonel hastalıklarda kendini göstermeye başlamıştır. Hava değişimi nedeniyle hastalanan ve bu nedenle günlük işlerini yapamayan birçok kişi bu durumdan kurtulmak için grip aşısı vurdurmayı daha uygun görmüşlerdir. Özellikle havaların değişmesi ile birlikte vücudumuzda havalara ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bu uyum süreci ve soğuyan hava; nezle, farenjit, larenjit, grip, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ve zatürre gibi solunum sistemine ait enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını da artırıyor.

Bu nedenle bu gibi hastalıklar kimi kişilerin kısa sürede atlatmasını sağlarken, kimi kişilerin ise günlerce yataktan çıkamamasına neden olmuştur. Bu durum nedeniyle günlük işlerini yapayan, okula ya da işe gidemeyen kişiler bunun zorluğunu mutlaka yaşadıklarını söylemişlerdir. Ancak grip aşısı yaptırmanız vücunuzu koruma altına almanız nedeniyle bu gibi hastalıklara daha dirençli olmanıza, hastalıkları hafif atlatmanıza ya da seyrek hasta olmanıza neden olmaktadır.

Nezle, farenjit, larenjit, grip, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ve zatürre gibi solunum sistemine ait enfeksiyon hastalıklarına özellikle çocuklar, yaşlılar, gebeler ve kronik sağlık sorunları olanlarda daha sıklıkla rastlanıyor. Bu gruba giren hastaların kış ayları öncesinde aşılanması olası hastalık risklerini neredeyse sıfıra indirgiyor. Bunun dışında grip aşısını istediğiniz zaman vurduramassınız. Belirli tarihler arasında vurulan grip aşısını ekim ve kasım gibi aylarda rahatlıkla vurdurabilirsiniz.

Bunun dışında uzmanların grip aşısı vurdurmanın dışında gribe karşı savunmamızda önerilerinden biride kendimizce almamız gereken önlemler olmuştur. Uzmanlar özellikle mevsim geçişlerinde sıkı giyinmemizi, soğuk su içememizie ve bu dönemlerde ağırlıkla C vitaminine sahip olan portakal, mandalina, limon gibi meyveleri tüketerek gribe karşı önlem almamızı tavsiye etmişlerdir. Bunun dışında mümkün olduğu kadar kalabalık ve kapalı alanlarda fazla uzak durmamaya ve hasta olan kişiler ile yakın temasa geçmemeye dikkat ediniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

grip, nezle, faranjit, grip aşısı, grip aşısını kimler vurdurabilir, grip aşısını kimler yaptırabilir, grip aşısı ne zaman vurulur, grip aşısı hangi aylarda vurulur, grip aşısı hangi mevsimlerde vurulur, grip aşısı nasıl vurulur, grip aşısı zararlı mı, grip aşısının faydaları, grip aşısı nerede vurulur, çocuklar grip aşısı vurdurabilir mi, grip aşısının yan etkileri nelerdir