Göz Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Şüphesiz ki en değerli organlarımızdan biride çevrede olup biteni algılamamızı sağlayan gözlerimizdir. Tüm Dünya nimetlerini görmemizi, çevremizi izlememizi ve gerçekleri görmemizi, günlük aktiviteleri gerçekleştirmemizi sağlayan gözlerimiz bu nedenle önemli organlarımızın başında gelmektedir. Bu nedenle tüm organların sağlığı bizim için önemliyken göz sağlımızda oldukça önemlidir. Göz sağlığınızı korumak için bu sebeple yılda en az 1 kere göz doktorunuza muayene olarak göz sağlığı takibini yapmalısınız. Bunun dışında bazı göz problemleri ile karşılaşmanız durumundan mutlaka hemen doktora giderek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm organlarda olduğu gibi gözlerimizde bazı dönemler farklı şikayetler oluşturarak bu durumdan rahatsız olmamıza neden olmaktadır. En çok göz şikayetlerinin başında gelen problem ise göz kaşıntısıdır. Dönem dönem birçok kişinin karşılaştığı göz kaşıntısı hem günlük işleri yapmamızı engellerken önlemlerinin alınmaması durumunda daha farklı problemlerin ya da hastalıkların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Birçok nedene bağlı olarak gelişen göz kaşıntısı daha çok bu nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. İşte göz kaşıntısı nedenleri;

– Bazen soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonel hastalıkların belirtilerinden biri olarak görülebilir.

– Arpacık oluşumu ile birlikte gözyaşı ve gözyaşı içindeki yağ kanallarının tıkandığı durumlarda göz kaşıntısı ortaya çıkabilir.

– Bakterilerin yol açtığı bir alerji türü olarak görülebilir. Gözle ilgili eşyaların ortak paylaşılması sonucu bulaşır. Antibiyotikle tedavisi mümkündür.

– Dışarıdan bir cismin göze kaçması, havadan tozun göze girmesi gözde batma ve kaşınma gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

– En önemli nedenlerinden biride yanlış lens kullanımıdır. Sağlıklı olmayan ve göze uygun olmayan ucuz göz lensleri gözlerin kaşınmasında ki en büyük nedenlerden biridir.

– Yanlış lens seçiminin gözlerde kaşıntıya neden olması gibi lens temizliğinin doğru yapılmaması, lenslerin takılırken ellerin yıkanmaması ve lensle uyumak gözün mikrop kaparak tahriş olmasına ve dolayısıyla kaşınmasına neden olur.

– Bilgisayar başında uzun saatler geçirme, trafikte yapılan uzun seyahatler gözlerimize çok yüklediğimiz zamanlar gözlerde kaşıntı meydana gelmesine neden olmaktadır.

– Gözlerde görülen kaşıntı nedenlerinden en sık görüleni ise hava şartlarından kaynaklı olan göz kaşıntısıdır. Özellikle bahar aylarının gelmesi ile birlikte çiçeklerde oluşan polenler havada görülmeye başlanır. Polen alerjisi diğer adıyla bahar alerjisi olan kişilerin ise bu nedenle gözlerinde hem kaşınma hemde sulanma meydana gelir.

Eğer gözlerinizde bir süredir geçmeyen göz kaşıntısı var ve bu kaşıntı gözlerinizde tahriş ve kızarıklık yaptıysa mutlaka en kısa zamanda göz doktorunuza muayene olarak gerekli tedavinin uygulanmasını sağlamalısınız.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz kaşıntısı, göz kaşıntı nedenleri, göz kaşıntısının nedenleri, gözler neden kaşınır, göz sağlığı, göz bakımı, sağlıklı gözler, göz kaşıntısı neden olur, göz kaşıntısı nasıl geçer, lens kullanımı, gözlük kullanımı, göz temizliği, göz kalemi, polen alerjisi, bahar alerjisi