Goji Berry Ne İşe Yarar?

Goji meyveleri önemli sağlık faydalarına sahiptir. Aşağıda Goji Berry meyvesini ayrıntılı olarak tartışalım.

Diyabeti önler

Diyabet, modern zamanlarda dünyanın en büyük hastalıklarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Obezite, kalp hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, inme ve oküler hastalıklar gibi diğer hastalıkların gelişimine yol açabileceğinden, diyabetin kontrol edilmesi veya önlenmesi kesinlikle gereklidir. Goji meyveleri tüketmenin en önemli sağlık yararlarından biri, diyabetin kontrol edilmesinde yardımcı olabilmesidir. Son çalışmalar, goji meyvelerinin meyve ekstrelerinin önemli hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Kolesterol Seviyesini Kontrol eder

Kolesterol, kalp hastalıklarının gelişiminde en önemli nedenlerden biridir. Kolesterol, kan akışını engelleyen kan damarları ve arterlerin içinde plak benzeri yapılar oluşturur. Bu da, kalbin daha yüksek bir kuvvetle pompalamasına neden olur, bu da kalp krizi ile sonuçlanır ve bunu bir kalp krizi izler. Yeni başlayanlar için kolesterol iki tiptir. Biri, iyi kolesterol olan HDL veya yüksek yoğunluklu lipid kolesterol, diğeri ise kötü kolesterol olan LDL veya düşük yoğunluklu lipit kolesteroldür. Plak oluşturan ve kalp zayıflamasına yol açan LDL veya kötü kolesteroldür. Son araştırmalar, goji meyveleri alımının LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

Sağlıklı vücudu korur

Goji meyvesinin sağlığa faydaları arasında genel sağlık ve sağlıklı bir vücut bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmanın sonuçları, goji meyvesinin tüketiminin gastrointestinal fonksiyonları iyileştirdiğini ve geliştirdiğini ve stres ve yorgunluğu azalttığını göstermektedir. Ayrıca nörolojik ve psikolojik performansı da artırır.

Serbest Radikalleri Süpürme

Antioksidanlar, adından da anlaşılacağı gibi, vücudumuzda üretilen serbest radikallerin etkisini tepkiyen ve nötralize eden çok çeşitli kimyasallardır. Serbest radikaller, eğer yalnız kalırlarsa, zamanla dokularımıza, hücrelere, hücre zarlarına ve DNA’mıza zarar verebilirler ve çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olabilirler. Araştırmalar, goji tüketiminin serbest radikallerle ilgili tıbbi durumların azaltılmasında yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Goji meyvelerinde bulunan antioksidanlar da bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olurlar.

Beyin Hücrelerini Korur

Serbest radikaller nöronlara veya beyin hücrelerine saldırabilir ve bu hasar görmüş beyin hücreleri nörodejeneratif hastalıklar geliştirebilir. Bu hastalıklar goji berry tüketerek etkili bir şekilde karşılanabilir. Goji berry ekstreleri önemli nöroprotektif aktivite göstermiştir. Araştırma yapan ekip, goji meyvesinin anti-aging etkilerine sahip olduğunu ve bunu koruyucu bir ilaç olarak önerdiğini doğrulamıştır.

Kardiyovasküler Koruma

Serbest radikaller, diğer organlar gibi kalbe saldırabilir. Bu, uzun bir süre boyunca gerçekleşse de, ihtiyati tedbirlerin alınması hala gereklidir. Goji berry, kalbi serbest radikallerin saldırısından koruyan antioksidan kimyasallar içerir. Son zamanlardaki çalışmalar, goji berry ekstreleri ile kalpteki önemli serbest radikal süpürme kaydettiklerini kaydetmiştir.

Karaciğer Hasarı Önler

Karaciğer vücudumuzdaki en esnek organlardan biridir ve kimyasal, serbest radikal ve fiziksel hasarlardan kendini koruyabilir. Goji berry geleneksel olarak Çin tıbbında karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Goji özleri, karaciğer sağlığını korumak açısından serbest radikal temizleyici  ve diğer koruyucu özellikleri gösterdi.

Cilt bakımı

Ultraviyole radyasyon, dünyanın çeşitli yerlerinde ozon tabakasının delinmesi nedeniyle hepimizin karşı karşıya olduğu tehditlerden biridir. Cildin UV radyasyonuna maruz kalması, aşırı durumlarda ciltte hasara ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Goji meyveleri tüketerek bu riski azaltabiliriz. Çalışmalar, goji meyvelerinin antioksidan potansiyeli nedeniyle deri inflamasyonu ve immün baskılanmayı önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Uyku Kalitesini İyileştirir

Goji berry’nin geleneksel Çin kullanımlarından bazıları uykuyu uyarmak ve stresi azaltmaktı. Araştırmalar, insan özneleri verildiğinde goji dutunun, herhangi bir yan etki olmaksızın, uyku kalitesini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Goji berry çayı, Goji berry çayı ne işe yarar,  goji berry kilo vermek için nasıl kullanılır, goji berry kilo verdirir mi, goji berry kilo verenler, goji berry kilo verdiriyor mu, goji berry kilo vermek, goji berry kilo, goji berry yedim kilo aldım, goji berry ayda kaç kilo verdirir, goji berry ağacı kaç kilo meyve verir, goji berry ayda kaç kilo verilir, goji berry ayda kac kilo

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.