Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir?

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, birçok insanda bulunan ve kişileri olumsuz yönde etkileyen bir çeşit göz hastalığıdır. Glokom; göz içinde bulunan sıvının iyi boşalmaması sebebiyle gözde oluşan basıncın göz sinirine zarar vermesi ile meydana gelen durumdur. Göz içi sıvısı her iki saatte bir yenilenir ve bu sıvının göz içi dolaşımı ya da gözü terk ettiği kanallar sisteminde bozukluğun olması glokomun oluşmasına neden olur.

Glokom Kimlerde Görülür?

– 45 yaş üzeri kişilerde,

– Genetik nedenlerden dolayı ailede glokom bulunanlarda,

– Kortizon ilaç kullanımında,

– Diyabet hastalarında,

– Sigara kullanımı,

– Migren hastalığı,

 – Göz yaralanmaları sonucunda,

– Miyopi olması durumunda,

– Yüksek kan basıncı olması durumunda glokom yani göz tansiyonu kişilerde görülmektedir.

Glokom Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Çok sinsi ilerleyen glokom belirgin şekilde olan belirtiler göstermez. Sadece çok az kişide gözde ağrı, kusma ve görme kaybı yaparak belirtilerini sergiler. Göz tansiyonu teşhisi ancak uzman bir göz doktoru tarafından Tonometre adı verilen bir aletle göz içi basıncını ölçülür ve göz dibi muayenesi yapılarak göz sinirleri incelenir. Göz doktorunun gerekli görmesi durumunda görme alanında kayıp olup olmadığını belirlemek için görme alanı testi yapılır. Bunun dışında görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen ileri yöntemler de uygulanabilir. Glokom hastalığının teşhisi ancak bir doktor tarafından yapılması mümkün olduğu için herhangi bir göz ağrısında bilinmedik ilaçlar ya da damlalar kullanmayın. Tedavi ertelenmesi durumunda glokom ilerleyerek daha büyük problemler yaşamanıza neden olabilir bu nedenle belirli aralıklarla göz muayenesini yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bunun dışında doktorun glokom hastalığı tedavisinde kullanmanızı önerdiği göz damlalarını kullanabilirsiniz. Göz damlalarının her gün kullanılması zorunludur ve önerilen ilaç tedavisine bağlı olarak göz damlasını ya da damlalarını günde bir veya birkaç kez düzenli aralıklarla kullanabilirsiniz. Fakat burada önemli olan doktorunuzun önerdiği damlayı ve damla miktarını kullanmanız önemlidir. Belkide en değerli ve önemli organlarımız arasında yer alan göz, birçok faktörü gerçekleştirmemiz için en önemli organlarımız arasında gelmektedir. Bu nedenle göz muayenesini yaptırmanız sağlık açısından önemlidir. Herhangi bir göz şikayetiniz olması durumunda değil yılda en az 1 sefer göz muayenesini yaptırmanız önemlidir. Özellikle küçük yaşta çocuklarda oluşabilecek birçok göz hastalığına karşı çocukların 1 yaşından itibaren düzenli olarak göz muayenesinin yapılması önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz tansiyonu, glokom, göz tansiyonu nedir, glokom nedir, glokom kimlerde görülür, glokom nedenleri, glokom tedavisi, göz, göz sağlığı, göz hastalıkları