Gece Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Akşam saatlerinde tüketilen besinin uykuya birebir etkisi olduğunu dile getiren uzmanlar, sindirimi zor olan ve uzun süre mide bağırsakta kalan besinlerin  yatmaya yakın tüketilmesi pek çok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

Bitter çikolata

Günün her saati zevk ile tüketilen çikolatayı kimler yatmadan önce keyif  ile tüketmek isteme ki? Tüketilmesi keyifli gibi görünse de aslında geceyi kaliteli uyku ile geçirmenizi engelleyen besinlerden birisi de bitter çikolatadır. Uyku kaçıran ve insana ekstra enerji veren kafein bu çikolata içerisinde de bulunan kafein yerini almaktadır. Kalp ritminin hızlanması ile birlikte uykunuzun kalitesizleşmesi de kaçınılmaz olur.

gece-yenmemesi-gereken-seyler-2

Sarımsak

Genelde yatmadan önce içerisinde sarımsak olan besinlerin tüketiminden kaçınmalısınız. Bunun için de pek çok sebebi olsa da asıl temel nedeni uyku düzensizliği yapması da gece kalitesiz bir uyku geçirmeniz de neden olabilir. Sarımsağın uyku kaçırmasının temel nedeni mide ekşimesine sebep olmasıdır.  Özellikle de hassas midelerde de sarımsağın reflü gibi problemlere neden olabileceği de unutulmamalıdır.

gece-yenmemesi-gereken-seyler-3

Kahvaltılık tahıllar

Pek çok insan günümüzde de hızlı tüketim için kahvaltılarda tahıllara yönelseler de bu gibi besinler bazı durumlarda da yüksek kalori içeriği olmadığı için de gece yatmadan da tüketimini sağlayabilirsiniz. Uykunuzu kaçıran besinlerden birisi de kahvaltılık tahıllardır. Yatmadan önce de kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayan tahılları da tüketmek kalitesiz bir uykuya da eşdeğerdir.

gece-yenmemesi-gereken-seyler-4

Şeker Barları

Gün içerisinde de tatlı ihtiyacını karşılamak için dönemsel olarak da tükettiğimiz şeker barları yine geceki uykunuza mal olabilecek besinlerden biridir. Yapılan bir çalışmada da uykudan önce bireylere şeker barları tükettirilmiş ve 10 bireyden 7’sinin gece kabus gördüğü saptanmıştır. Bu durum geceleri yatmadan önce de yüksek miktarda alınan şekerin bu duruma neden olabileceği sonucu da meydana getirmektedir.

gece-yenmemesi-gereken-seyler-5

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

gece yenmemesi gereken şeyler, gece neler yenmeli, yenmemesi gereken yiyecekler, sahurda hangi yiyecekler yenmeli, tok tutan yiyecekler nelerdir, hangi besinler sağlıklı,  sahurda ne yemeli ne yenmemeli, gece yenmemesi gerekenler, sağlıklı beslenme, kolay oruç, kolay oruç tutmanın yolları, yatmadan önce yenmemesi gereken yiyecekler