D Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Giderilir?

D Vitamini Eksikliği Nedir?

D vitamini, güneşten gelen ışınların etkisiyle vücudumuzda üretilmektedir. Üretimi yapılsa bile eksikliği oldukça fazla görülen bir vitamindir. Güneş görmeyen yerlerde yaşayan kişilerde eksikliği daha fazla görülmektedir. Çünkü besinler D vitaminince zengin değildir. Bu durum  eksikliğini arttırmaktadır.

D vitamininin bilinen başlıca görevi gıdalar yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesini sağlamaktır.Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için  önemli minerallerin başında gelir. Dolayısıyla D vitamini için öncelikli olarak kemik sağlığının korunması için önemli bir vitamin diyebiliriz.
Kemiklerin güçlü olması için D vitaminine ihtiyacımız vardır. Fakat D vitamini eksikliğinde yalnızca kemiklerimiz zayıflamaz.

Uzun süreli D vitamini eksikliğinin meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, kalp hastalıkları, depresyon gibi pek çok ciddi hastalığı tetiklediği bilinmektedir. D vitamini eksikliği vücut fonsiyonlarını yavaşlattığı  gibi kilo verme konusunda da olumsuz bir etkendir. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde kilo verememe durumu yanı sıra hızlı kilo alma problemi de yaşanmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinde bir çok rahatsızlık kendini göstermeye başlar.Depresyon bu belirtilerin başında gelir. Fakat D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir.Genellikle kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanabilir. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.Özellikle kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülmektedir. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve ağrılara halsizlik hali eşlik eder. Eğer D vitamini eksikliği uzun süre devam ederse yetişkinler  kemik yumuşaması, çocuklarda ise raşitizm görülebilir.

D vitamini eksikliği yaşayanların bağışıklık sistemi zayıfladığı için sık hasta olma durumları görülür.  Kas krampları, halsizlik, eklem ağrıları, kilo alma, yüksek tansiyon, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, mesane sorunları, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D vitaminin en önemli kaynağı güneştir.Ancak D vitamini güneş dışında besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalye, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur.

D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşürler. Fakat sadece besinler yoluyla D vitamini karşılamak zordur. Örneğin; bir yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU D vitamini içerir. Ama saat 10.00-15.00 arasında günde 10 dakika güneşlenmek, ciltten 3000 IU civarında D vitamini sentezini sağlar.