Böbrek Taşı Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Birçok kişide görülen böbrek taşları günlük hayatımızdan, sosyal faaliyetlerimizden bizi alı koyuyor. Özellikle kadınlara nazaran erkeklerde 3 kat daha fazla görülen böbrek taşlarının genellikle 20 ile 70 yaş arasında görüldüğü bazen genetik nedenler nedeniyle doğuştan olabilmesi de mümkün.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Özellikle bol sıvı tüketmemek ile birlikte ortaya çıkan böbrek taşları, böbrek kanalları içerisinde zamanla oluşan ve büyüyebilen sert mineral kitleleridir. Bu taşlarının hangi etkenlerden dolayı tam olarak bilinmese de doğuştan idrar anormallikleri sonucu oluşurlar.

Böbrek Taşı Kimlerde Görülür?

Toplumda şikayetleri ile sıkça karşılaştığımız böbrek taşları daha çok erkeklerde görülür ve kadınlara oranla 3 kat fazladır.

Hangi Sağlık Problemleri Böbrek Taşı Yapar?

Böbrek taşı oluşumundaki en büyük etken ihmal edilen ve tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bunun dışında sistinüri gibi böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları benzeri metabolizma hastalıkları veya kronik pankreas hastalığı böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Böbrek Taşı Oluşumu Neden Olur?

En büyük nedeni gün içerisinde yeteri kadar sıvı tüketmemek başta olmak üzere, az hareket veya hiç hareketsizlik böbrek taşı olma riskini arttırır.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

– Değişik şiddette ağrı

– Bulantı, kusma

– İdrarda kan

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 5 mm’ye kadar olan taşların büyük çoğunluğu verilen ağrı kesici, antispazmodik ilaç tedavisi ve bol sıvı alımı ile düşürülebilirsiniz. Taşın boyutu büyüdükçe müdahalesiz düşürme olasılığı ise azalır. Taşın çok fazla büyüdüğü uzmanlar tarafından tespit edildikten sonra yine uzmanlar tarafından bir takım yöntemler ile böbrek kanalındaki taş kırılır.

Böbrek Taşı Olan Kişiler Ne Gibi Önlemler Almalı?

– Her dönem bol bol su tüketmeli fakat yaz aylarında su tüketimine daha fazla dikkat etmeli.

– Çay, kahve ve kola gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalı.

– Tuz tüketimine dikkat ederek muhakkak azaltmalı.

– Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmayı standart haline getirmeli.

– Ani kilo kayıplarından kaçınmalı.

– Ağırlıklı olarak lif içerikli beslenmeli ancak, okzalat bakımından zengin olan sebze ve meyvelerden yani ıspanak, kakao, çay yaprakları, ceviz, buğday kepeği gibi besinlerden sakınmak gerekir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Böbrek, böbrek taşı, böbrek taşı oluşumu, böbrek taşı tedavi yöntemleri, böbrek taşı için ne yapmalı, böbrek taşının sebepleri, böbrek taşı kimlerde görülür.