Ben Nedir? Ben Aldırmak Zararlı mı?

Hemen hemen herkesin vücudunda küçüklü büyüklü benler vardır. Kimi kişiler bu durumdan rahatsız olurken kimi kişiler ise durumdan şikayetçi değildir. Vücudun kendiliğinden üretmesi sonucunda olan benler genellikle doğuştan olabildiği gibi daha sonraki yaşlarda kendiliğinden oluşarak da görülmektedir. Bazı bilim adamları benlerin, güneş ışınlarının cilde zarar vermesi sonucu oluştuğunu düşünmektedirler.

Ben Nasıl Oluşur?

Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilmektedir. Bu hücreler ise cilde eşit şekilde dağılır ve derimize rengini verir. Fakat kimi zaman, nedeni bilinmeyen bir şekilde melanosit hücreleri bir küme oluşturacak şekilde toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar. Saç derisi ve genital bölgeler de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde birden fazla küçüklü büyüklü ben oluşabilir. Tıp dünyası ben konusunda yeteri kadar açıklama yapmasa dahi vücutta oluşan benlerin birçoğu zararsızdır. Birçoğunun zararsız olduğu gibi bazı benlerin ise cilt kanserine dönüşme ihtimali vardır. Cilt kanserinde birçok çeşit olduğu gibi bu kanserin oluşmasında ki nedenlerden birininde güneş ışınlarının etkisi olduğu söylenmektedir.

Ciltte oluşan benlerin kesinlikle cilt kanserine dönüşeceği ihtimali söz konusu değildir. Fakat 20’li yaşlardan sonra, vücudunda çok sayıda ben olan kişilerin güneşe çıkarken dikkatli olmaları önelidir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları sonucu, ciltteki benler değişime uğrayıp bir ihtimal kanserli hücre üretmeye başlayabilir. UV ışınları cilde nüfus ettiğinde, melanosit hücreleri melanin üretmeye başlar. Bu nedenle de ciltte yeni benler oluşabilir ya da var olanlar tehlike oluşturacak biçimde değişime uğrayabilir. Bu nedenle cildinizde çok sayıda ben varsa ve sürekli ben sayısında bir artış mevcutsa bu durumda konuyu doktorunuza anlatarak gerekli bilgilere en sağlıklı yol ile ulaşabilirsiniz.

Ben Aldırmak Zararlı mı?

Son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği ve aynı zamanda tereddüt ettiği konulardan biri ben aldırmaktır. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket eden kişiler genellikle yanlış yapmaktadır. Öncelikle ben kanserin oluşmasına neden olabileceği fakat ben aldırmanın kanser oluşumunu tetiklemeyeceğiniz uzmanlar ifade etmişlerdir. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde oluşan zararsız ve sizi rahatsız etmeyen bir ben varsa aldrımamanız daha sağlıklıdır. Fakat bazı benler kötü huylu olabileceği gibi uzmanlar bu benin alınması gerektiğini söylemişlerdir. Bazı et benleri küçük bir operasyon ile alınabilirken bazı et benleri ise lazer tedavi yöntemi ile alınmaktadır. En güzel teşhisin ve tedavinin yapılması için mutlaka alanında uzman bir doktorun görüşlerini almayı ihmal etmeyin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ben nedir, ben, ben zararlı mı, ben aldırmak, ben nasıl oluşur, ben aldırmak zararlı mı, ben aldırmak kanser yapar mı, hangi benler alınmalı, ben kanser yapar mı, ben tedavi yöntemleri, ben kimlerde görülür