Balık Nasıl Seçilmeli, Nasıl Pişirilmeli?

Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir, kemiklerin erimesini önlemede yardımcı, zihni açarak hafıza kaybı ile unutkanlığa karşı etkili oluyor, saçları ve cildi besliyor, keskin gözler için de birebir, balığın faydaları aslında saymak ile bitmiyor. Sağlığımız üzerinde bu denli önemli rol oynadığı için de uzmanlar her fırsatta balığın haftada en az 2 gün soframızda yer alması gerektiğine dikkat çekmetkedir. Ancak balığın bu özelliklerinden en etkili şekilde faydalanabilmek için de tazeliğinin nasıl anlaşılacağından pişirme yöntemine, yanında neler tüketilmesi gerektiğinden nelerden kaçınılması gerektiğine kadar pek çok noktaya da dikkat etmek gerekmektedir. Balık tüketmenin püf noktalarını uzmanlar sizler için anlattı.

balik-nasil-secilmeli-nasil-pisirilmeli--6358337

Balık doymamış yağ içeren omega 3’ten zengin bir besindir. Omega 3 yağ asitleri de kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Öyle ki 85 bin menopoz sonrası kadın üzerinde yapılan bir araştırmada haftada 5 ve daha fazla balık tüketenlerde hiç balık tüketmeyenlere göre kalp krizi gelişme riski de yüzde 30 daha az bulunmuştur. Balık içerdiği omega 3 sayesinde zihni açarak hafıza kaybı ve unutkanlığı önlemektedir. Omega 3 aynı zamanda beyin ve sinir sistemini de olumlu yönde etkilemektedir. Fosfor ile A vitaminden zengin olması gözde meydana gelen dejenerasyonları önlemektedir. Balık aynı zamanda içerdiği kalsiyumla kemik kaybını da önlemektedir. Protein içeriği açısından da iyi bir kaynak olan balık doygunluk hissi de vermektedir.

balik-nasil-secilmeli-nasil-pisirilmeli--6358339

Halk arasında da kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, tedavi edilmediğinde omurga, kalça ile el bileklerinde ciddi kırıklara ve şiddetli ağrılara neden olabiliyor.  Bu yüzden kemik kaybına yol açan faktörlerden kaçınmak çok önemlidir.  Bunun bir yolu da balığın yanında roka yememek! Beslenme ve diyet uzmanları, rokanın içeriğinde bulunan yüksek demirin balıkla birlikte yendiğinde kalsiyumun emilimini azalttığı uyarısında bulunarak, dolayısı ile özellikle kılçığı ile birlikte tüketilebilen küçük balıklarda ki kalsiyumun vücut tarafından kullanılması için yanında roka yememeye özen göstermelisiniz.

balik-nasil-secilmeli-nasil-pisirilmeli--6358341

Balık içerisinde ki antioksidanlar ve C vitamini balıkta ki omega 3’ün vücutta ki kullanımı arttırıyor. Balığa bir kaç damla limon sıkmak ise balığın zehirleyici etkisi de mevcut ise vücutta ki toksik etkisini de azaltmaktadır.

Balık bayat ise protein yapısında bulunan histamin miktari da artmaktadır. Histaminin fazla olması da vücutta toksik etki göstermektedir. Yoğurt proteininde de bulunan histamin bayat balık tüketildiğinde yüksek miktarda olan histamini daha da yükseltmektedir.

balik-nasil-secilmeli-nasil-pisirilmeli--6358342

Bu sebepten dolayı da balığın yanında yoğurt yenmez. Beslenme ve diyet uzmanları, balık taze ise toksik etki göstermeyeceği için beraberinde öncesinde yada sonrasında yoğurt ve süt grubu besin tüketmenin hiç bir sakıncası olmadığını da belirtmektedir. Proteinler ısı ile denatüre olmaktadır. Bir başka deyiş ile balıkta ki proteinin vücudunuz için bir yararı kalmamaktadır. Bu neden ile ızgara veya fırında pişirme yöntemleri gibi daha sağlıklı pişirme tekniklerini kullanırken balığı hafif sulu kalacak şekilde, çok kızartmadan pişirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Balık tek başına lezzetli bir besin olaibleceği gibi şekerli, kremali, soyalı soslar yerine limonlu ve sebzeli garniler ile birlikte fırın poşetinde pişireceğiniz balıklar daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Protein ve yüksekısı ile kaya uğrayan vitamin ile mineraller pişirme suyuna geçmeyerek balıkta kalacağı için balığı buhar yöntemi ile pişirmelisiniz. Tercih küçük balıklardan yana olunca da daha çok uygulanan bir pişirme yöntemi olan kızartma daha sık kullanılıyor. Bu neden ile küçük balıklar yerine büyük fleto balıkları tercih edebilirsiniz.

balik-nasil-secilmeli-nasil-pisirilmeli--6358344